Yangın İhbar Sistemleri Elektrikçi

Yangın İhbar Sistemleri

Evimizde, iş yerimizde, okullarımızda ansızın yaşayabileceğimiz en büyük tehlikelerden birisi yangın tehlikesidir. Yangınlar bu alanlarda bizlere ve çevremizdekilere ciddi hasarlar verebilir.

sizlere sunduğumuz kaliteli ve tam profesyonel yangın ihbar sistemleriyle olası yangınlara karşı kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Yangın söndürme sistemleri; yangını başlangıç anında tespit ederek uyarı elamanları ile müdahale birimlerini yönlendirmek, varsa söndürme sistemlerini uyarmak ve ortamda tehlike arz edеn birimleri devre dışı bırakmaktır. Yangın algılama ve uyarı sistemleri yangınla  mücadelenin en önemli adımıdır.

Yangın algılama ve uyarı sistemleri, yangının etkin bir şekilde kontrol altına alınması gereken ilk dakikalarında algılanmasını sağlayıp ilk müdahale aşamasını hızlandırarak can ve mal kaybını önlemek için kurulurlar. Genel olarak erken uyarı sistemleri, yangının üç karakteristik özelliği olan duman, ısı ve alevden birini veya birkaçını algılayarak çalışır. Yangının duman, ısı ve alev özelliklerini algılamak için üretilmiş değişik detektör tipleri mevcuttur ancak bunlar tek başlarına yeterli olmayabilir ve bir arada kullanılmaları gerekebilir. Yangın ihbar sistemleri, dedektörlerinden aldığı yangın alarmını yorumlayarak çıkışlarını (söndürme sistemi, siren, telefon hattı vs.) Çeşitli tip algılama elamanları kullanılarak hemen her uygulama alanı için çözüm üretmek mümkündür (işyerleri, depolar, evler, otеllеr, fabrikalar, okullar, hastaneler vb.) Yangın algılama sistemleri  yukarda sayılan yеrlеrdе sıklıkla kullanılmaktadır.